Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 4, 2019 in Informacje |

Druk 3d fdm – zastosowanie, czym jest ta technologia?

Druk 3d fdm – zastosowanie, czym jest ta technologia?

Na rynku druku 3D istnieje wiele technik pozwalających na wykonywanie wydruków 3D metodą przyrostową. Najbardziej znaną z nich jest druk 3D w technologii FDM. Na czym polega ta technologia i jakie jest jej zastosowanie? O tym w naszym dzisiejszym artykule.

Druk 3D FDM – czym jest ta technologia?

Spośród wszystkich znanych metod wykonywania druku 3D, jedną z najpopularniejszych jest technologia FDM. Polega ona na wykonywaniu obiektów i przedmiotów poprzez nakładanie kolejnych warstw tworzywa sztucznego, poprzez jej wytłaczanie z podgrzewanej dyszy stanowiącej część ekstrudera – części drukarki 3D odpowiedzialnej za nakładanie tworzywa zgodnie z zaprojektowanym modelem do druku 3D. Jednym z najbardziej charakterystycznych materiałów wykorzystywanych do tej metody produkcji jest filament oraz ABS.

Zastosowanie druku 3D w technologii FDM

Druk 3D w technologii FDM to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykonywanie druku 3D. Wydruki 3D z tworzywa mogą być stosowane praktycznie wszędzie, gdzie potrzebny jest lekki i trwały przedmiot, który w innych warunkach byłby wytwarzany przy pomocy klasycznych technik produkcyjnych.

Dodatkowo druk 3D FDM może być stosowany w wielu specjalistycznych dziedzinach, np. tych, gdzie wymagane jest zachowanie odpowiednich warunków higienicznych (można w tej technologii np. wytwarzać elementy maszyn odpowiedzialnych za produkcję żywności. To duża zaleta technologii FDM i jest jedną z przyczyn szerokiego jej zastosowania i popularności w drukarniach 3D.

Podsumowanie – gdzie warto stosować druk 3D w technologii FDM?

Biorąc pod uwagę zastosowanie i czym jest ta technologia, to druk 3D FDM ma bardzo szerokie możliwości stosowania w wielu dziedzinach. Od poziomu szybkiego prototypowania, poprzez produkcję nisko seryjną, aż do druku 3D wielkogabarytowego. To powoduje, że druk 3D FDM to jedna z najbardziej uniwersalnych metod wytwarzania przedmiotów, bez ponoszenia ryzyka polegającego na uruchomieniu produkcji masowej. Jeśli interesuje Ciebie drukowanie 3D w Warszawie, sprawdź stronę marki Plastcore – Plastcore.pl.