Dlaczego MTB zrewolucjonizowało rynek rowerowy ?
Geneza MTB, czyli jak materializowała się potrzeba silniejszych wrażeń
Jeżeli prześledzimy historię, jaką pokonały na przestrzeni przeszło dwóch wieków rowery, zauważymy, że zmiany konstrukcyjne oraz powstawanie nowych typów rowerów wiązało się zawsze z koniecznością zaspokajania potrzeb ich użytkowników. Panie chciały jeździć na rowerach w długich sukniach, powstały tzw. damki, pojawiła się potrzeba pokonywania długich dystansów, mamy rowery trekkingowe itd. Pierwsza fabryka produkująca wyłącznie rowery MTB powstała pod koniec lat 70. XX w w Kaliforni. Jednym z jej założycieli był, uważany dziś przez wielu za ojca tego sportu Gary Fisher. Dostępne dotychczas na rynku rowery nie pozwalały na pokonywanie trudnych górskich tras, nie dawały Gary’emu wystarczająco dużo wrażeń, sam postanowił więc zacząć konstruować rowery, które to umożliwią. W Europie boom na rowery górskie miał miejsce na początku lat 90. Od razu, kiedy pojawiły się w sklepach, stały się najchętniej kupowanym typem roweru. Co ciekawe nie licząc kilku lat, rowery MTB utrzymują się na pozycji lidera sprzedaży do dziś.
Od wyścigów do zadań specjalnych
Rowery MTB w sposób naturalny kojarzą się ze sportem. Dzisiaj odmian kolarstwa górskiego jest naprawdę wiele, począwszy od wyścigów i maratonów poprzez dyscypliny typu freeride i downhill po trial, czy dirt. Od roku 1996 za sprawą igrzysk w Atlancie rowery górskie dołączyły do dyscyplin olimpijskich. Oczywiście ile różnych dyscyplin, tyle odmiennych rowerów na rynku. Rowery MTB hardtail, ze sztywną ramą świetnie sprawdzają się tam, gdzie zależy nam na dużej sztywności, niskiej wadze i jak najmniejszych utratach energii. Do dziś jest to najpopularniejsza i najbardziej liczna grupa. Jednak do pokonywania trudniejszych tras, szybkich zjazdów, czy skoków hardtaile okazywały się zbyt sztywne i zbyt trudne w prowadzeniu. Tutaj swoje możliwości pokazały rowery MTB z pełną amortyzacją. Z reguły wiąże się to nie tylko z amortyzatorem w ramie, ale również większym skokiem przedniego widelca. Umożliwia to szybką jazdę po korzeniach i kamieniach bez utraty przyczepności i kontroli nad rowerem. Powstały również rowery MTB wyczynowe do uprawiania tzw. sportów grawitacyjnych, czyli dirtu; jest to jazda po torze ziemnym składającym się z hop, gdzie różnego rodzaju ewolucje wykonywane są w powietrzu, trial, jazda polegająca na pokonywaniu różnych przeszkód i opierająca się głównie na utrzymywaniu równowagi lub street, którego cechą charakterystyczną jest wykonywanie ewolucji z wykorzystaniem elementów miejskiej infrastruktury.
Przygoda trwa
Patrząc na dzisiejsze rowery MTB, możemy podziwiać naprawdę niesamowite maszyny. Współczesne technologie pozwalają na wykorzystywanie ich do jeszcze trudniejszych zadań. Karbonowe ramy, powietrzne zawieszenie, hydrauliczne hamulce tarczowe, regulowane z manetki sztyce podsiodłowe, to tylko kilka przykładów tego, co możemy znaleźć dziś w najpopularniejszych na świecie rowerach. MTB mają się dobrze, cały czas obserwujemy ich dalszy rozwój i ewolucję. Możemy cieszyć się możliwościami, jakie nam dają, od eksplorowania niedostępnych dla innych pojazdów miejsc, przez rywalizację na trasach maratonów po pokonywanie własnych granic na bezdrożach, torach i skateparkach.